INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wacław Wieńczysław Piotrowski      Przegląd : dwutygodnik narodowy literacko-społeczno-ekonomiczny z uwzględnieniem działu dla dziatwy : organ Związku Wojennego w Charbinie 1920, nr 18 (15 stycznia) - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Wacław Wieńczysław Piotrowski  

 
 
1880-10-28 - po 1938
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Piotrowski Wacław Wieńczysław (używał zwykle imienia drugiego, rzadziej – obu), pseud. i krypt.: Wacław Łazęga, -P.-ski, W. P. (1880 po 1938), podróżnik, dziennikarz, literat, działacz polonijny. Ur. 28 X w Czernihowie nad Desną (o rodzicach brak wiadomości). W czternastym roku życia wybrał się do Turcji, zatrzymany w Chocimiu, wrócił do domu. Po ukończeniu nie znanej nam bliżej szkoły przedostał się nielegalnie do Galicji na studia w Szkole Rolniczej w Dublanach. W r. 1899 wybrał się do Ameryki, aresztowany jednakże na Śląsku, został odstawiony do granic Rosji. Wziął udział w akcjach rewolucyjnych l. 1904–5; w związku z tym aresztowany, przesiedział jakiś czas na Pawiaku, następnie deportowano go w głąb Rosji. W r. 1906 wyemigrował do Brazylii i osiadł w stanie Parana w Affonso Penna, założonej w stepie parkowym, pierwszej kolonii próbnej, której większość mieszkańców stanowili Polacy. Wprowadzał tu uprawę prosa, arbuzów, grochu oraz pszenicy polskiej i stepowego ryżu, przedsiębrał także wycieczki w głąb stanu, zajmując się handlem wymiennym oraz kupnem i tresowaniem półdzikich koni. Brał także żywy udział w akcjach społecznych o charakterze kulturalno-oświatowym. W r. 1908 powrócił do Europy, jakiś czas przebywał we Francji, Holandii i Szwajcarii, a następnie osiadł w Polsce. W r. 1913 ponownie wyjechał do Affonso Penna i w r. n. zorganizował z kilku innymi Polakami pieszą podróż naokoło świata; zdołali przejść ok. 3000 km przez puszcze, góry i pampasy stanów: Parana, St. Catarina, Rio Grande do Sul i Urugwaju. Po wybuchu pierwszej wojny światowej wyjechał do Francji i, zaciągnąwszy się (1914) do bajończyków, brał udział w walkach z Niemcami. W r. 1916 przez Skandynawię i Ocean Lodowaty udał się do Murmańska, później dotarł na Wołyń. Współpracował, z wychodzącym w r. 1918 w Żytomierzu „Tygodnikiem Kresowym”. Wziął udział w bitwie pod Kaniowem (maj 1918), po czym wyruszył przez Ural i Kubań na Syberię, docierając do Minusińska. Pewien czas przebywał w Górach Sajańskich w okolicach Tabat na pograniczu Mongolii, następnie Jenisejem przez Krasnojarsk dostał się (sierpień 1918) do Irkucka. Mieszkał tu kilka miesięcy, później przez Bajkał i wschodnią Syberię dotarł do Charbina w Mandżurii, gdzie rozwinął działalność wśród tamtejszej Polonii. Redagował w r. 1919 tygodniowy dodatek do „Polskiego Kuriera Wieczornego” pt. „Harcerz Polski w Azji” oraz wydawany przez Delegaturę Polskiego Komitetu Wojskowego tygodnik „Opieka Społeczna”, współpracował także z „Przeglądem”. Był współorganizatorem i członkiem charbińskiego Tow. Polsko-Chińskiej Kooperatywy. W t. r. 1919 zwiedził także część Mandżurii, pobrzeże Ajanu, ujście Amuru, Sachalin i Kraj Usuryjski, w r. n. dotarł jako delegat Polskiego Czerwonego Krzyża przez północną Mandżurię do Błagowieszczeńska i Chabarowska. Chcąc zdobyć środki na powrót do kraju, poszukiwał nad brzegami Ajanu złota i handlował skórkami dzikich zwierząt.

P. został następnie sekretarzem powstałego jesienią 1919 we Władywostoku Polskiego Komitetu Ratunkowego i wraz z nim przeniósł się z początkiem r. 1921 do Tokio, gdzie objął redakcję wydawanego przez tę instytucję dwutygodnika „Echo Dalekiego Wschodu” (nr 1 z 15 IX 1921). Pismo to, wychodzące do r. 1922, było przeznaczone dla dalekowschodniej Polonii i służyło w dużej mierze akcji repatriacji polskich dzieci z Syberii i Chin poprzez Japonię; ponadto wydawane również w językach angielskim i japońskim miało za zadanie informować Japończyków o sprawach polskich. P. zamieścił w „Echu” wiele własnych wierszy i opowiadań o tematyce syberyjskiej, japońskiej i patriotycznej, pisał też artykuły okolicznościowe. Latem 1922 P. wrócił przez Szanghaj, Hongkong, Cejlon i Kanał Suezki do Polski. Przez jakiś czas mieszkał w Maniewiczach (pow. łucki) i w Warszawie, w r. 1924 przebywał na Polesiu i Wołyniu, skąd nadsyłał korespondencje do „Dnia Polskiego” i „Dziennika Poznańskiego”. Później osiadł w miasteczku Skidel (koło Grodna), był jego burmistrzem. «W czasie swych podróży – jak informuje opierający się na własnej relacji P-ego „Mały słownik pionierów polskich…” Stanisława Zielińskiego – ogłaszał w czasopismach różnych krajów korespondencje z podróży, utwory podróżnicze beletrystyczne, opisy przygód, szkice z zakresu folkloru oraz wyjątki z dziennika podróży». Takież prace zamieszczał w prasie polskiej, przeważnie już po ostatecznym powrocie do kraju; drukowały je: „Czyn Młodzieży”, „Dziennik Płocki”, „Dziennik Poznański”, „Dzień Polski”, „Morze”, „Tygodnik Ilustrowany”, „Wychodźca” i in. pisma. Osobno ogłosił dwa tomiki: Z cudownych powieści dalekiej Japonii (Płock 1923) i Opowiadania parańskie (Grodno 1928).

Data i miejsce śmierci P-ego oraz jego stosunki rodzinne nie są znane. Jako żyjący figuruje w wydanym w r. 1938 leksykonie Stanisława Łozy.

 

Łoza, Czy wiesz, kto to jest?: Zieliński, Mały słownik pionierów; – Grochowski K., Prasa polska w Azji, w: Polacy na Dalekim Wschodzie, Charbin 1928 s. 78–81; Karta z dziejów kolonii polskiej na Dalekim Wschodzie Azji, „Pam. Harbiński” [!] Cz. 2: 1924 s. 7–14; Paradowska M., Polacy w Ameryce Południowej, Wr. 1977; – Piotrowski W., W redakcji dziennika chińskiego, „Czyn Młodzieży” 1926 nr 8; – IBL PAN: Kartoteka bibliograficzna.

Rościsław Skręt

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.